Kominki z płaszczem wodnym – wady i zalety

Od dawna wiadomo, że kominki dostarczają nam nie tylko ciepła, ale także zapewniają odpowiednie przeżycia estetyczne. Już od czasów średniowiecza najbogatsi lubowali się w kominkach i piecach ozdabianych odpowiednimi rzeźbami i wzorami. Każdy budynek potrzebuje odpowiedniego ocieplenia. Wiele osób porzuciło już tradycyjne metody, takie jak chociażby centralne ogrzewanie i poszukuje tańszych rozwiązań. Jednym z nich jest właśnie ogrzewanie kominkowe.

Jedną z przyczyn dla których kominki przeżywają swój powrót jest także fakt, że nowoczesne domy są niezwykle szczelne, dlatego też mniejsze w nich jest zapotrzebowanie na ciepło. Nie bez znaczenia jest oczywiście także powrót mody na antyki. Kominek w starym stylu idealnie wpisuje się w taką stylistykę. Jakie są inne jego zalety? Ciepło przekazywane w nowym, dobrej jakości kominku nigdzie nie ucieka. Jest ono produkowane w kominku i z niego emitowane. Zużywamy więc mniej paliwa niż w przypadku centralnego ogrzewania. Dzięki kominkowi oszczędzamy też miejsce, ponieważ nie musimy gospodarować dodatkowego pomieszczenia na piec (kotłowni czy piwnicy). Kominek z całą pewnością znajmuje także mniej miejsca niż kocioł, a emitować może więcej ciepła. Stwarza także z pewnością więcej możliwości aranżacyjnych. Pięknie wtapaiają się zarówno we wnętrza w starym stylu, jak i te nowoczesne, minimalistyczne. Wystarczy wybrać odpowiedni model kominka. Jak zaznaczają architekci, kominki są stosunkowo mniej usterkowe niż inne rodzaje ogrzewania mieszkań. Nie mamy z nimi także raczej problemów eksploatacyjnych, które często występują w przypadku ogrzewania centralnego. Możliwe jest także dzięki kominkowi ogrzewanie kilku pomieszczeń, dzięki systemowi DGP - Dystrybucji Gorącego Powietrza, dzięki niemu ciepło wytwarzane przez kominek może docierać również do innych pomieszczeń. Możemy także połączyć kominek z systemem c.o., dzięki czemu otrzymujemy tak zwane kominki z płaszczem wodnym oraz zawsze ciepłą wodę. Ostatnią najczęściej powtarzaną zaletą kominków jest fakt, że jest to stosunkowo tania metoda ogrzewania pomieszczeń. Dlatego też wiele osób decyduje się na jego instalację.

Zanim jednak zdecydujemy się na kominek powinniśmy także dowiedzieć się nieco o ich wadach. Instalacja kominka jest procedurą drogą, która wymaga wielu wizyt profesjonalistów, a także zakupu dodatkowych sprzętów. Na kominku nie warto oszczędzać, ponieważ pociągnie to za sobą szereg kosztownych napraw. Aby zamontować kominek musimy mieć także dużą powierzchnię, ponieważ kominki są stosunkowo dość duże w swoich gabarytach. Jeżeli mamy do dyspozycji średniej wielkości salon, to możemy uzyskać efekt zagracenia przestrzeni. Jeżeli źle rozplanujemy jego ułożenie kominka, to nasz salon będzie wyglądał jak kotłownia. Warto zainwestować w szafki, które ukryją podpałki, paliwo i opał. Lepiej nie umieszczać ich na wierzchu, ponieważ będzie psuło to efekt końcowy. Wielu lekarzy krytykuje także ogrzewanie kominkowe ze względu na zanieczyszczanie w ten sposób pomieszczania ogrzewanego. Kominek to nie jest dobra opcja dla osób ze skłonnością do astmy, alergii i ogólnie z chorobami górnych dróg oddechowych. Palenie w kominku może spowodować przedostawanie się ubocznych produktów spalania, takich jak popiół i spaliny do pomieszczenia, co niekorzystnie wpływa na estetykę pokoju oraz samopoczucie przebywających w nim osób. Możemy narzekać na ból głowy, mdłości, a w najgorszym wypadku możemy się po prostu zatruć.. Dla wielu osób dyskomfortem może stać się palenie w tego rodzaju piecu, a także dbanie o to, by dany wsad wypalił się do końca, co nieco nas ogranicza. Jeżeli zapomnimy przynieść drewno wcześniej, będziemy musieli przynieść je na przykład rano, czy w nocy, co nie będzie przyjemną podróżą. Warto też wiedzieć że tańsze kominki  nie są zaopatrzone w automatyczne podajniki opału oraz sterowniki zarządzające ich pracą. W związku z tym często następuje sytuacja niedogrzania, szczególnie porannego. Warto więc przed zakupem kominka dokładnie zastanowić się wszystkimi wadami i zaletami raz jeszcze.

Our website is protected by DMC Firewall!